Alışverişte Para Üstünü Bağışa Çeviren Sosyal Girişim

Alışverişte Para Üstünü Bağışa Çeviren Sosyal Girişim

5
0
PAYLAŞ

yuvarla.org

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara çözüm üreten ‘sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini’ anlattığı Fark Yaratanlar programı, yedinci sezonuyla devam ediyor. Fark yaratan çalışmaların kısa videolarının hazırlanarak internet ortamında paylaşılmasına dayanan ‘Fark Yaratanlar’ programı, çalışmaların izleyenlere ilham vermesini, bu sayede toplumsal gelişmeye aktif katılımı artırmayı amaçlıyor.

Yedinci sezonun yedinci Fark Yaratan’ı, sivil toplum kuruluşlarını daha görünür hale getirmek ve insanlara kolay bir bağış deneyimi yaşatmak hedefinden hareketle kurulan Yuvarla sosyal girişimi oldu.

Yuvarla.org ülkemizdeki bireysel bağış kültürünü geliştirmek, sosyal ve çevresel sorunların çözümü için çalışan sivil toplum kuruluşlarını desteklemek için kurulmuş kar amacı gütmeyen bir platform olarak eski iki sivil toplum gönüllüsü tarafından hayata geçirildi.

Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarının ekonomik ihtiyaçlarına çözüm bulma arayışıyla ortaya çıkan platform insanların online alışverişte ödedikleri fiyatı yuvarlamalarından ve para üstünü almayı önemsememelerinden yola çıkarak tasarlandı.

Platformda 3 farklı bağış toplama aracı bulunuyor. Bağışçılar online alışveriş küsuratlarını yuvarlayarak bağış yapabildiği gibi ‘Bana en güzel hediye’ aracı ile hediye almak yerine STK’ya bağış yapmaya teşvik ediliyor. ‘Şirket kampanyaları’ aracıyla da şirketlerin STK’larla işbirliği içinde yürüttüğü kurumsal sosyal sorumluluk projelerine altyapı sağlıyor, STK’ların kaynak geliştirme kapasitesine destek oluyor.

STK’ların görünürlüğüne de katkı sağlıyor

Yuvarla sosyal girişimi STK’ların en büyük sorunları olan görünürlük ve kaynak geliştirme alanlarında önemli bir katkı sağlıyor, sistemde yer alan 15 STK her ay ortalama 3 milyon kişi tarafından görüntüleniyor. Temmuz 2014’ten beri 15 STK ve 20 marka ile işbirliği bulunan Yuvarla.org web sitesi, bugüne kadar 300.000’den fazla bağışçıdan yaklaşık 2 milyon TL topladı.

Yuvarla sosyal girişimi için başarı kriteri toplanan finansal kaynaktan öte insanlara ilk kez bağış yapma ortamını hazırlayabilmiş olmak. Bireysel bağış kültürünü teşvik etmek için çalışmalarda bulunan platform sosyal ve çevresel sorunların çözümü için çalışan derneklere destek sağlamaya devam ediyor.

Bir önceki yazımız olan Yeni Kimlik Kartı Başvurusu, Özellikleri ve Tüm Detayları başlıklı makalemizde kayıp kimlik ücreti, yeni doğan kimlik ve yeni kimlik başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

YORUM YOK

YORUM YAPMAK İSTER MİSİNİZ?