BTK Kısa Mesajla Dolandırıcılığa El Attı

BTK Kısa Mesajla Dolandırıcılığa El Attı

9
0
PAYLAŞ

cep telefonu dolandırıcılığı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayan, dolandırıcılık kasıtlı gönderilen kötü niyetli SMS’leri önlemek emeliyle tertip etme yaptıklarını belirterek, “Ticari reklam içeren SMS’lerde keyfi olarak başlık belirlemek yasaklanarak, başkasının isimiyle/markasıyla SMS gönderilmesi engellenecek. Başka bir deyişle polis, emniyet, banka veya belirli bir markanın ismini kullanan başlıkların kötü niyetli kişilerce kullanılması engellenecek” diye konuştu.

Sayan, tüketicilerden müsaadesiz SMS gönderilmesiyle alakalı çok sayıda yakıntı alındığını hatırlattı.

Bu şikayetlerde iki problem olduğunu ifade eden Sayan, “Şikayete kapı aralayan ticari reklam SMS’lere ait iki problemden birincisi, SMS’in başlığında yazan dolandırıcılık kasıtlı ibareler. Başka bir deyişle bir bankadan veya sigorta şirketinden geliyormuş gibi görünen kötü niyetli SMS’ler. Bunlar için tertip etme yapıyoruz, kısa müddet içinde yürürlüğe girecek. Artık ticari emelli gönderilen başlıklı SMS’ler, sadece gönderenin unvanı ve markasını içerecek ve bu vaziyet belgelendirilecek” dedi.

Keyfi başlık belirlemek veyahut başkasının isimiyle SMS göndermenin yasaklanacağını anlatan Sayan, “Başka bir deyişle polis, emniyet, banka veya belirli bir markanın ismini kullanan başlıkların kötü niyetli kişilerce kullanılmasını engelleyeceğiz” ifadesini kullandı.

Mevzubahis SMS’lerle alakalı ikinci konunun ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığının görev alanında olan yurttaşların almak istemediği tanıtım SMS’leri olduğunu anlatan Sayan, Bakanlıkça tüketicilerin yakıntılarının aldığını ancak SMS’i başlatan operatörü bulmanın vakit almasından dolayı yakıntısı sonuçlandırmanın hemen hemen olanaksız hale geldiğini kaydetti.

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU olarak bu meselenin çözümünde Gümrük ve Ticaret Bakanlığına yardımcı olabilmek için yaptıkları tertip etmeyle ticari SMS’lerde SMS’i başlatan operatörün metnin sonuna kendisini tanımlayan 4 haneli bir kod ilave edeceğini belirten Sayan, şöyle devam etti:

“Böylelikle tüketici, SMS konusunda Bakanlığa şikayet ettiğinde, önce bu SMS’i başlatan operatör kolaylıkla saptayacak sonra da bu operatörün hangi abonesi tarafından SMS’in gönderildiği saptayacak. Burada şunu belirtmek gerekli, Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız ve biz hangi önlemi alırsak alalım, müsaadesiz reklam SMS’lerini tamamiyle durdurmak olası olmayacak fakat bizim tertip etmemizle müsaadesiz SMS’i gönderen kolaylıkla bulunabileceğinden Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız da bu şirkete caydırıcı cezalar verebilecek ve bu sayede şikayetler şimdikine göre minimize edilecek. Bu tertip etme yakında yürürlüğe girecek.”

Tüketicilerin internette dolaşırken onay ve talebi olmadan istek dışı satın alınan kimi hizmetlere ilişkin çok sayıda şikayet geldiğini vurgulayan Sayan, BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU olarak bu konuda usul ve asal çalışması yaptıklarını söyledi.

Abonesi olunan işletmecinin faturasına yansıyan tüm katma değerli elektronik haberleşme hizmetlerini kapsayacak şekilde hazırlanan tertip etmeyle hizmetlerin abone onayı olmaksızın satın alınmasının önüne geçilmesinin amaçlandığına dikkat çeken Sayan, şunları kaydetti:

“Web, Wap, SMS ya da sesli cevap sistemleri gibi kanallarla yapılan işlemlerde, fiyat ve hizmetin kapsamına ait yapılacak bilgilendirme sonrasında aboneden, belirlenen usullerle onay alınması sağlanacak. Ayrı olarak, üçüncü taraflarca sunulan hizmetlerde yaşanan meselelerde tüketicilerin yakıntınını ileteceği bir muhatap bulamamasının da önüne geçilmesi emeliyle hizmetin fiyatının tahsilatına aracılık eden işletmeciye de mesuliyet yükleniyor. Tüketicilerin cep telefonlarına gelen alakalı reklam sayfasını veya iletinini, hizmeti satın almadan kapatamadığı istikametindeki yakıntıları üzerine, bu vaziyetin da önüne geçilmesi emeliyle, tüketicinin hizmeti satın almak istemediğini kolayca iletebilmesine yönelik işletmeciye yükümlülük getiriyoruz. Ayrı olarak, abonenin hattının katma değerli hizmetlere açılıp kapatılmasına yönelik talebi de işletmeciler tarafından kayıt altına alınacak. Yakında yayımlanacak olan tertip etme ile bu alanda yaşanan meselelerin büyük ölçüde çözüleceğini düşünmekteyiz.”

Bir önceki yazımız olan Turkcell VoWiFi Nedir, Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde turkcell vowifi, vowifi ve vowifi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

YORUM YOK

YORUM YAPMAK İSTER MİSİNİZ?