Çocukların İnternet Alışkanlığı Bir Bağımlılık

Çocukların İnternet Alışkanlığı Bir Bağımlılık

11
0
PAYLAŞ

çocuk ve teknoloji

Kaspersky Lab ile B2B International’ın gerçekleştirdiği yeni araştırma, ebeveynlerin yüzde 30’unun çocuklarının çevrimiçi ortamda ne gördüğü ya da yaptığı konusunda kontrollerinin olmadığını düşünürken yüzde 38’inin çocuklarının internet alışkanlığının bir bağımlılık haline geldiğinden endişelendiğini gösteriyor. Bunun yanı sıra, pek çok yetişkin, dijital ortamda aktif olan ebeveynleri ile büyükanneleri ve büyükbabalarının da eşit derecede korunmasız olduğundan endişe ediyor.

Katılımcıların yarısından fazlası (yüzde 52), çocuklarının çevrimiçi ortamda karşılaştığı tehditlerin giderek arttığına inanıyor. En büyük endişe çocukların uygunsuz ya da sakıncalı içeriklerle karşılaşma riski (yüzde 45) olurken katılımcıların neredeyse üçte ikisi (yüzde 60) çocukların bu tür içeriklere sınırsız erişime sahip olduğuna ikna olmuş durumda.

Diğer endişeler arasında çocukların tehlikeli yabancılarla karşılaşma ve iletişim kurma (yüzde 41) ve kendileri hakkında çok fazla kişisel bilgi paylaşma (yüzde 40) ihtimalleri yer alıyor. Katılımcıların yüzde 38’i çocukların internet bağımlısı olabileceğinden ve çevrimiçi ortamda çok fazla zaman harcayabileceğinden korkuyor.

Çocukların zararlı yazılımlarla karşılaşma ve muhtemelen bunları tanıyamama riski de ebeveynlerin yüzde 37’si için büyük bir endişe kaynağı oluşturuyor. Daha şaşırtıcı ve endişe verici olan ise gençlerin yaşamlarında yıkıcı ve uzun vadeli etkisi olabilecek siber zorbalığın ebeveynlerin sadece yüzde 35’i tarafından ciddi bir endişe olarak listelenmiş olması.

Çocuklara ilişkin bu doğrudan tehditlerin yanı sıra, ebeveynler aynı zamanda ailenin diğer üyelerinin de verilerin kazara silinmesi ya da kaybedilmesi (yüzde 27) ya da çevrimiçi oyunlarda ve diğer ortamlarda uygulama içi satın alımlar nedeniyle beklenmeyen masrafların yapılması (yüzde 25) gibi çocukların çevrimiçi ortamdaki korunmasız davranışlarından etkilenebileceği konusunda endişe ediyor.

Yetişkinlerin endişelerine eklenen bir diğer yük ise internet kullanan ebeveynlerin yüzde 52’sinin ve yetişkinlerin yarısından fazlasının (genel olarak yüzde 29) kendi anne babalarının karşılaşabileceği ve başa çıkamayacağı riskler konusunda endişe ediyor olmaları. Dijital ortamda aktif anne babalara sahip katılımcılar (ankete katılanların yüzde 19’u) ebeveynlerini üçte iki oranında daha korunmasız görürken genel olarak katılımcıların yüzde 13’ü bu yaşlı akrabaların nelerle karşılaşabileceğinden endişe ediyor.

Daha olgun internet kullanıcılarına ilişkin başlıca endişelerin arasında ise zararlı yazılımlarla (yüzde 52) ya da sahte web sitelerle ve e-postalarla (yüzde 50) karşılaşma, dolandırıcılık ve suç etkinlikleri yüzünden para kaybetme (yüzde 45), dolandırıcılara yakalanma (yüzde 38) ya da hatta gizlice izlenebilme (yüzde 37) riskleri yer alıyor. Çocuklar için çevrimiçi ortamlarda duyulan başlıca korkulara benzer şekilde, tehlikeli yabancılarla (yüzde 25) ve sakıncalı içeriklerle (yüzde 20) karşılaşma riskleri yaşlıların karşılaşabileceği tehlikeler listesinde de üst sıralarda yer alıyor.

‘Koruyucu olmak bir ebeveynlik içgüdüsü ancak çevrimiçi tablo kuralları değiştiriyor. Araştırmamız, pek çok ebeveynin çocuklarının çevrimiçi ortamda karşılaşabileceği çok sayıda kontrolsüz içerik bulunduran tehditlerin sayısının artmasından korktuğunu gösteriyor. Araştırmanın her beş ebeveynden birinin çocuklarının güvende olmasını sağlamak için bir önlem almadığını ve hatta yarısından fazlasının (yüzde 58) çevrimiçi tehditler hakkında çocuklarıyla konuşmadığını göstermesi ise çok endişe verici’ diyen Kaspersky Lab Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı David Emm, ‘Önemli sayıda yetişkin deneyimsiz yaşlı akrabaların özellikle dolandırıcılık ve zararlı yazılımlar şeklinde çevrimiçi ortamda karşılaşabileceği tehditler konusunda endişe ederken, baskı altındaki bu ebeveynlerin sevdiklerinin güvende olmasını sağlamak için ihtiyaç duydukları yazılıma ve desteğe sahip olmaları çok önemli,’ şeklinde konuştu.

Kaspersky Lab, anne babaları kapsamlı bir güvenlik çözümünü eğitim ve iletişimle birleştiren bir yaklaşım edinmeye çağırıyor. Aile odaklı bir yazılım çözümü, ebeveynleri yanlarında olmadığı zaman ya da yetişkinlerin henüz haberdar olmadığı tehlikelerden çocukları koruyan temel güvenlik ağıdır ancak çocukların (ve yaşlı akrabaların) kendilerini nasıl koruyacaklarını anlaması da eşit derecede önemlidir. Bu da neye karşı dikkatli olunacağını, istenmeyen yaklaşımların nasıl engelleneceğini ve tedirgin edici içeriklerden nasıl kaçınılacağını bilmeyi gerektirir. En önemlisi ise, Kaspersky Lab, ebeveynlere (ve büyük çocuklara) yazılımı ve eğitimi çevrimiçi riskler ve davranışlara ilişkin açık bir diyalogla birleştirmelerini öneriyor.

Kaspersky Lab’ın iki tüketici çözümü, Kaspersky Internet Security – çoklu cihaz 2015 ve Kaspersky Total Security – çoklu cihaz yetişkinlerin korunmasız kişileri çevrimiçi tehditlerden korumasına, uygunsuz içerikler barındıran siteleri ve uygulamaları engellemesine ve paylaşabilecekleri bilgileri sınırlandırmasına yardımcı olmak için özel Ebeveyn Kontrolü modülleri içeriyor.

Bir önceki yazımız olan Yeni Kimlik Kartı Başvurusu, Özellikleri ve Tüm Detayları başlıklı makalemizde kayıp kimlik ücreti, yeni doğan kimlik ve yeni kimlik başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

YORUM YOK

YORUM YAPMAK İSTER MİSİNİZ?