Devre Mülk Tatil Sözleşmesinde Tüketici Hakları

Devre Mülk Tatil Sözleşmesinde Tüketici Hakları

44
0
PAYLAŞ

devre mülk ve devre tatil tüketici hakları

Devre mülk yada devre tatil satın alan tüketicilerin yaşadığı sorunlarından cayma haklarına kadar ne gibi hakları bulunur hepsini bir araya toparladık.

1- Devre mülk ve devre tatil satan şirketler bedava yemek veya bedava tatil vaatleri ile tanıtımlarına davet etmektedirler. Bunlara karşı nasıl yaklaşmalıyız?

Yapılan reklam ve tanıtımların etkisinde kalmadan, mutlaka satıcı veya sağlayıcı firmalar hakkında gerekli araştırmayı yapınız. Sözleşme imzalanmadan en az bir gün önce size verilmesi zorunlu olan ön bilgilendirme formunda yazılı hükümleri dikkatlice okuyunuz.

2- İmzaladığımız devre mülk sözleşmelerinden cayma hakkımız var mıdır?

Evet, imzaladığınız devre mülk ve devre tatil sözleşmelerinden gerekçe göstermeden ve cezai şart ödemeden on dört gün içerisinde cayabilirsiniz.

3- İndirim uygulayacaklarını söyleyerek geçmişe dönük tarih ve imza attırdılar. Cayma hakkımı kullanabilir miyim?

Sözleşme tarihini kendi el yazınızla atınız ve mutlaka sözleşmenin bir örneğini alınız. İndirim olduğu gerekçesiyle sözleşmeye geriye dönük tarih atma teklifini kesinlikle kabul etmeyiniz. Bu sizin cayma hakkınızı ortadan kaldırmak için yapılan bir uygulamadır.

4- Cayma hakkı süresi hangi durumlarda uzar?

Firmanın, sözleşmeden en az bir gün önce ön bilgilendirme verme ile sözleşme düzenlemeye ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmemesi veya sözleşmeyle birlikte örnek cayma formunu vermemesi halinde cayma hakkı süreniz bir yıl uzayacaktır.

5- Devre tatil sözleşmelerinde cayma bildirimini firmaya nasıl iletmeliyiz?

Cayma bildiriminin devre mülk sözleşmesi gibi tapu tesciline konu sözleşmelerde noterlikler vasıtasıyla, tapu tesciline konu olmayan sözleşmelerde ise yazılı olarak ya da kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla firmaya yönlendirilmesi gerekmektedir.

6- Cayma bildirimine ne yazmalıyız?

Cayma bildiriminde imzaladığınız sözleşmeden cayma hakkınızı kullandığınızı bildiren açık bir beyanda bulunmanız yeterlidir. Cayma hakkını kullanırken sözleşmeyle birlikte size verilmesi zorunlu olan ve Devre Tatil Yönetmeliğinin ekinde yer alan örnek cayma formunu da kullanabilirsiniz.

7- Sözleşmeyi tesiste imzaladığım için cayma hakkımın olmadığı doğru mudur?

Hayır, sözleşmenin devre tatile konu taşınmazın bulunduğu tesiste imzalanması cayma hakkının kullanılmasına mani değildir.

8- Firma sözleşmede hüküm bulunduğunu iddia ederek benden cayma tazminatı talep edebilir mi?

Hayır, cayma hakkını süresi içinde kullanmanız halinde firma sizden cezai şart, cayma bedeli, cayma tazminatı, masraf ve benzeri isimler altında herhangi bir bedel talep edemez.

9- Cayma hakkımı kullanırsam, devre tatil tanıtımına katıldığım için kullandığım bedava tatil için benden ücret talep edilebilir mi?

Hayır, cayma hakkının kullanılmasından önce sunulan hizmete ilişkin olarak sizden herhangi bir bedel talep edilmesi yasaktır.

10- On dört günlük cayma hakkı süresi geçti. Ancak devre tatil tesisinin inşaatı halen bitmedi. Bu durumda ne yapabilirim?

İnşası devam eden devre tatil ünitesinin devir veya teslim edilmesine kadar sözleşmeden dönme hakkınız bulunmaktadır.

11- Firma proje değişikliğine gitmesi halinde ne gibi haklarım var?

Proje değişikliğinin, size bildirilmesinden itibaren bir ay içinde, proje değişikliğini kabul etmeyerek hiçbir bedel ödemeksizin sözleşmeden dönebilirsiniz. Ancak proje değişikliğinin yasal zorunluluklardan veya mücbir sebep hallerinden kaynaklanması durumunda, sözleşme bedelinin yüzde ikisi oranına kadar kesinti yapılabilir.

12- Devre mülk sözleşmesinden dönme hakkımı kullanmak istiyorum. Herhangi bir tazminat öder miyim?

İnşası devam eden devre tatil ünitesinin devir veya teslim edilmesine kadar sözleşmeden dönme hakkınız bulunmaktadır. Bu durumda firmanın sizden ancak kendi yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmesi halinde sadece satış bedelinin yüzde ikisine kadar tazminat talep edebilir.

13- İnşaat halinde olan devre mülk projeleri ne kadar sürede içerisinde bitirilmelidir?

Ön ödemeli devre tatil satışında devir veya teslim süresinin sözleşme tarihinden itibaren otuz altı ayı geçemez.

14- Devre mülk inşaatı için şirketin hangi belgeleri alması gereklidir?

Devre mülkün inşaatı için yapı ruhsatı, termal tesislerde sondaj ruhsatı, ÇED raporu gibi alınması zorunlu resmi ruhsatlar bulunmaktadır. Bunların alınıp alınmadığı mutlaka araştırılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Paket Tur Sözleşmelerinde Tüketici Hakları başlıklı makalemizde paket tur, paket tur sorunları ve paket tur sözleşmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

YORUM YOK

YORUM YAPMAK İSTER MİSİNİZ?