GOOSEBUMPS: Canavarlar Firarda

GOOSEBUMPS: Canavarlar Firarda

6
0
PAYLAŞ

goosebumps canavarlar firarda

1992’de serinin ilk çıkışından bu yana Goosebumps kitapları dünya çapında 32 dilde 400 milyon adet sattı. Seri eleştirmenlerin beğenisini topladığı gibi, küresel en-çok-satanlar listesine de hükmetti. R.L. Stine gelmiş geçmiş en iyi çocuk yazarlarından biri kabul edildi. Şimdi, bu edebiyat fenomeni 3D olarak beyaz perdeye geliyor.

Goosebumps: Canavarlar Firarda‘da, büyük şehirden küçük bir kasabaya taşındıkları için üzgün olan ergen Zach Cooper (Dylan Minnette) yan komşularının güzel kızları Hannah’yla (Odeya Rush) tanışınca ve Champ’le (Ryan Lee) çabucak arkadaş olunca umut ışığı bulur. Ama her umut ışığını gölgeleyecek bir bulut vardır: Zach’in umudu Hannah’nın gizemli babasının en çok satan Goosebumps: Canavarlar Firarda serisinin yazarı R.L. Stine (Jack Black) olduğunu öğrenmesiyle bulutlanır. Zach yan evdeki tuhaf aile hakkında daha çok şey öğrendikçe, Stine’ın tehlikeli bir sır barındırdığını çok geçmeden keşfeder: Yazarın hikayelerinin üne kavuşturduğu yaratıklar gerçektirler ve Stine onları kitaplarına hapsederek okurlarını korumaktadır. Stine’ın yaratımları yazarın el yazmasından kazayla serbest kalınca, Zach’in hayatı tuhaf bir hâl alır. Macera dolu çılgın bir gecede, güç birliği yaparak Stine’ın hayal gücünün tüm yaratımlarını –bunların arasında Kukla Slappy, canavar maskeli kız, cüceler ve daha nicesi vardır– kitaplara geri koyup kasabayı kurtarma görevi Zach, Hannah, Champ ve Stine’a kalır.

Columbia Pictures ve Sony Pictures Animation; LStar Capital ve Village Roadshow Pictures işbirliğiyle bir Original Film-Scholastic Entertainment Inc. yapımı olan “Goosebumps: Canavarlar Firarda”yı sunar. Başrollerini Jack Black, Dylan Minnette, Odeya Rush, Amy Ryan, Ryan Lee ve Jillian Bell’n paylaştığı filmi Rob Letterman yönetti. R.L. Stine’ın Goosebumps kitaplarına dayanan, Scott Alexander ve Larry Karaszewski’nin hikayesini yazdığı filmin senaryosunu ise Darren Lemke kaleme aldı. Filmin yapımcılığını Deborah Forte ve Neal H. Moritz, yönetici yapımcılığını ise Tania Landau, Bill Bannerman, Ben Waisbren, Bruce Berman ve Greg Basser gerçekleştirdi. “Goosebumps: Canavarlar Firarda”nın görüntü yönetimi ASC’den Javier Aguirresarobe’un, yapım tasarımı Sean Haworth’ün, kurgusu ACE.’den Jim May’in, kostüm tasarımı Judianna Makovsky’nin, müziği ise Danny Elfman’ın imzasını taşıyor.

FİLM HAKKINDA

Goosebumps yayın dünyasında 400 milyon kopyasıyla tüm zamanların en büyük kitap serisi. En çok atan seri, nesillerdir okurların hayal güçlerini kendine çekiyor. Şimdi, Columbia Pictures ve Sony Pictures Animation’ın yeni filmi “Goosebumps: Canavarlar Firarda” seriyi ilk kez beyaz perdeye taşıyor. Yazar R.L. Stine’ın düzinelerce ünlü yaratımını çok komik ve korkutucu bir şekilde bir araya getirildiği filmde ünlü yazar rolünü Jack Black üstlendi.

Yapımcı Deborah Forte için, serinin dünyanın dört bir yanında okuyucuların ilgisini neden çektiğini anlamak kolay. “‘Goosebumps: Canavarlar Firarda’da korkmak eğlenceli” diyor Forte ve ekliyor: “Seri okuyucuların kendilerini olağanüstü durumların içinde bulan özdeşleşebildikleri çocuk karakterlerle doluydu; üstüne üstlük, hikayelerin sonlarında çocukların sevdiği müthiş sürprizler vardı! Goosebumps en isteksiz okurları bile kendine çeken bir fenomen oldu.” Forte Goosebumps kitaplarını yayımlayan Scholastic Media and EVP of Scholastic, Inc’in başkanıydı.

Başlangıçta, aralarında yönetmen Rob Letterman’ın, Forte’nin ve yapımcı Neal H. Moritz’in de bulunduğu yapım ekibi bir ikilemle karşı karşıyaydılar: Seçebilecekleri 200 farklı Goosebumps kitabı varken, hangi kitabı uyarlayacaklardı? Yanıt şifreyi çözmeleri sayesinde geldi: Merkezinde Stine’ın kendisi olmak üzere, yazarın en ünlü yaratımlarından düzinelercesini filme koyacaklardı. “Kitaplardan ya da televizyon dizisinden daha büyük bir deneyim yaratmak istedik. Senaryonun bir yandan Goosebumps kitaplarının gerçek özünü yakalaması, bir yandan da seyirciler için büyük bir sinema macerası sunması gerekiyordu” diyor Forte.

Kitapların gerçek özünün bir gereği olarak, yüzlerce kitapta tekrar tekrar ilgi uyandıran üslup nakış gibi işlenmeliydi. Moritz şunları söylüyor: “Kitaplar korkutucular ama fazla korkutucu değiller; komikler ama aşırıya kaçmıyorlar. Biz çocukların özdeşleşebileceği bir hikaye ve Jack Black’in R.L. Stine’ı oynayışının tadını çıkarmak istedik. Jack’te herkesi rahatlatan bir nitelik var.”

“Komik ile korkutucunun bu kombosu birlikte çok iyi gidiyor; fıstık ezmesiyle jöle gibiler” diyor Black. Bunu göz önünde bulunduran yapımcılar kitapları doğru oranda eğlence-macera ve doğru oranda korkuyla harmanlamayı hedeflediler. Ve Black bunu kendisine çok önemli bir kaynağın, R.L. Stine’ın kendisinin öğütlediğini söylüyor: “R.L. Stine’la buluştuğumuzda, verdiği tek öğüt buydu; tarzına sadık kalmamız. Senaryoya bayıldı, kendisini benim canlandıracak olmama bayıldı ve bize iyi dileklerini sundu.”

R.L. Stine bu konuda şunları aktarıyor: “Benim için en önemlisi şuydu: Film kitaplarımızdaki korku ve mizah karışımının aynısına sahip mi? Uyumlu mu? Filmin güldürmesi ve aynı sürprizlere ve beklenmedik gelişmelere sahip olması şarttı. Ben Goosebumps kitaplarını ‘güvenli korkutucu’ olarak niteledim çünkü çocuklar ne beklemeleri gerektiğini biliyorlar. Bu ürkütücü yaratıklarla birlikte tüm macera boyunca güvende olacaklar. Dolayısıyla, senaryoyu okuduğumda çok mutlu oldum; tıpkı kitaplardaki hissi veriyordu.”

Letterman da, “Filmin tarzı en önemli ve başarılması en zor konulardan biriydi” diyor ve ekliyor: “Eski Amblin filmlerini severim. Bunun nedeni gerçek dünyaya çok yakın olmalarıdır; buradaki tüm çocukların dünyadaki akranlarının özdeşleşebileceği türde gerçek sorunları vardır. Ve sonra doğaüstü ya da sihirli bir şey veya bir uzaylı o dünyaya girer. İşte bu, bir hikayeyi ilgi çekici kılan şeydir çünkü gerçekçi bir dünya söz konusudur. “Goosebumps: Canavarlar Firarda”nın tarzı büyük ölçüde böyleydi ki bu benim için önemliydi. Diğer bir konu da komedi ile korkuyu dengelemekti. Çocuklar için fazla korkutucu olmamalı ama seriyi ünlü yapan korku oranına sahip olmalıydı.”

Yapımcılar Black’in karşısına Stine’ın ünlü yaratımlarından pek çoğunu koydular. Mümkün olan her yerde makyaj ve özel efektlerle gerçek bir yaratık yarattılar. “Gerçeğini yapabildiğimiz her canavarı yaptık” diyor Rob Letterman ve ekliyor: “Birkaç tane bilgisayar yapımı yaratık, birkaç tane de gerçek ile bilgisayar yapımının melezi olan yaratık var ama olabildiğince çoğunu kamerayla kaydetmek istedik. Canavarların çizgi film karakteri gibi ya da basit görünmelerini istemedim. Oyuncuların performansları açısından karşılarında gerçek bir şey olmasının harika olacağını biliyordum. Kitapların büyüsünün hayata geçişi filme harika bir his veriyor.”

Baş kötü adam olarak diğerlerine öncülük eden karakter, Stine’ın en uzun soluklu yaratımı olan Kukla Slappy. Filmde, Slappy, Stine’ın gizli kişiliği ve kötülük planlarının ardındaki beyin. Yapımcılar pek çok açıdan Jack Black’e benzeyen gerçek bir vantrilok kuklası yaratmaları için İronhead Stüdyosu’na başvurdular. Kukla hiç elektronik kullanılmadan, tamamen elle kontrol ediliyordu. Ulus çapında seçmelerden sonra kuklayı oynatma görevi Avery Lee Jones’a verildi. Jones el kontrolüyle Slappy’yi pek çok şekilde hareket ettirebiliyordu: Başı iki yana veya tamamen dönebiliyor, ağzı oynayabiliyor, gözleri iki yana bakabiliyor, kırpılabiliyor, açılabiliyor, kaşları oynayabiliyordu. Kuklanın işleyişini denetleyen, tüm işlevlerinin yerinde olmasını sağlayan kişi İronhead Stüdyosu’ndan Jake McKinnon’dı.

Bir önceki yazımız olan PAN başlıklı makalemizde pan, pan film ve pan izle hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

YORUM YOK

YORUM YAPMAK İSTER MİSİNİZ?