Intel Girişimcilik Ekosistemine Desteği Artarak Sürüyor

Intel Girişimcilik Ekosistemine Desteği Artarak Sürüyor

5
0
PAYLAŞ

intel girişimci desteği 2015-2016

Intel’in Türkiye’den milyar dolarlık şirket çıkarma vizyonu ile ODTÜ Teknokent ortaklığıyla gerçekleştirdiği Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması Bilişim Kategorisi’ndeki 4 finalist ve Londra’da yapılacak olan Challenge Up’a katılacak 2 ekip belli oldu.

ODTÜ Teknokent tarafından bu yıl 11. kez düzenlenen ve 0-3 yaş arası şirketlerin çeşitli kategorilerdeki yenilikçi ürünleri ile yarıştığı Yeni Fikirler Yeni İşler yarışmasının, Intel ortaklığıyla gerçekleşen Bilişim kategorisi finalistleri duyuruldu. Toplam 76 projenin başvurduğu bilişim kategorisinde finale kalmaya hak kazanan 4 proje Machina Yazılım tarafından geliştirilen Robogame, SciRobot tarafından geliştirilen GoLiveIt, Gelecek Robotik tarafından geliştirilen SmartBlock ve Arbatros Bilişim tarafından geliştirilen Jani oldu.

İki proje Londra’da, bir proje ise San Francisco’da görücüye çıkacak

Machina Yazılım ve SciRobot ekipleri, Robogame ve GoLiveIt isimli projeleri ile 30 Kasım’da Londra’da düzenlenecek Challenge Up girişimcilik zirvesine katılmaya hak kazandı. 5 Aralık’ta Ankara’da gerçekleşecek olan Yeni Fikirler Yeni İşler Finali’nde ise farklı değerlendirme kriterlerine göre bu 4 proje içinden birinci seçilecek olan ekip 25 bin TL nakit ödülün yanı sıra, ODTÜ Teknokent tarafından Intel ortaklığı ile San Francisco’da kurulan girişimcilik hızlandırma merkezi Tjump’ta yapılacak bir kampa katılma fırsatına sahip olacak.

Finalistler ve Projeler Hakkında

Gelecek Robotik tarafından tasarlanan SmartBlock, 6-13 yaş arası çocukların kendi robotlarını inşa etmesine ve kolayca programlamasına olanak tanıyan bir robotik eğitim ve oyun seti. Arbatros Bilişim’in projesi olan Jani ise apartman otomatı, garaj kapısı, bariyer sistemleri, turnikeler gibi tüm elektrikli kilit sistemlerinin akıllı telefonlar ile açılmasını sağlayacak donanım ve mobil uygulama içeren bir akıllı giriş sistemi. Machina tarafından gelişirilen Robogame, mobil cihazlar ile robotik araçları kullanarak bilgisayar oyunlarını gerçek ortamda oynamak üzerine tasarlanmış bir oyun platformu. Platform; telefon ve tabletler ile kontrol edilebilen ve yönlendirilebilen robotik araçların üzerinde bulunan lazerler ile araçlar arasında etkileşim sağlayarak, senaryo bazlı oyunlar oynanmasına olanak sağlıyor. SciRobot’un geliştirdiği bir aktivite asistanı robotu olan GoLiveIt isimli proje ise, fiziksel ve müzik bazlı aktivitelerle demanslı kişiyi aktif tutarak acı hissini azaltıyor ve daha uzun süre dingin zaman geçirmesine olanak tanıyor. Proje, robot sayesinde görünmez hastalar diyebileceğimiz aile fertlerinin ve bakıcılık sorumluluğu üstlenmiş kişilerin üzerindeki sosyal ve duygusal yükü azaltmayı hedefliyor.

Challenge Up Hakkında

Avrupa ekosisteminden önemli aktörlerin bir araya geleceği bir girişimcilik zirvesi olan Challenge Up, ilk kez bu sene, Intel, Cisco ve Deutsche Telekom işbirliği ile, Unbound London etkinliği kapsamında, Londra’da düzenleniyor. Unbound London iki gün süren ve tüm dünyadan dijital ekosistem liderlerinin ve startup’larının bir araya geldiği, teknolojideki son trendlerin ve inovasyonların tartışıldığı etkinlikler, paneller, sunumlar ve konuşmaların gerçekleştiği bir festival. Dijital ekosistemin önde gelen girişimcileri, startup’ları, medya mensupları, yatırımcıları ve kurumsal yöneticilerinden oluşan 2500 kişilik bir katılımcı kitlesine ev sahipliği yapacak olan festivalde, Challenge Up zirvesi kapsamında nesnelerin interneti, giyilebilir teknolojiler gibi alanlardaki inovasyonlar sergilenecek ve bu sektörlerdeki öncü girişimciler yer alacak. Zirveye katılmaya hak kazanan iki ekip, burada projelerini Intel Capital gibi önde gelen yatırım şirketlerine, dijital teknoloji ekosisteminin öncü girişimcileri, yatırımcıları ve startup’larına sunma fırsatı bulacaklar.

Yeni Fikirler Yeni İşler 2015 Hakkında

Yarışmada İlk aşamayı geçen şirketler, String Ventures tarafından verilen inovatif ürün geliştirme, müşteri analizi ve iletişim, iş fikri doğrulama, pazar analizi, medya ile müşteri ağı genişletme, dijital pazarlama ve yatırımcı sunumu gibi alanlarda kapsamlı bir bootcamp eğitiminin yanı sıra, kendilerine atanan üst düzey yöneticiler, CEO’lar, şirket sahipleri, akademisyenler gibi mentorlardan da destek aldılar. Bootcamp eğitimlerine ek olarak ekiplere girişimcilik, takım çalışması, pazarlama, müzakere, iş hukuku, sosyal medya, patent, yatırım alma, sunum teknikleri ve AR-GE gibi birçok önemli konuda yaklaşık 140 saatlik eğitim verildi. YFYİ girişimcileri bu yıl ilk defa dünyanın en büyük ve en başarılı hızlandırma programı Y Combinator’a başvuru desteği alarak 2015 Eylül dönemi başvuruları için Y Combinator’a yoğun bir eğitim ve mentorluk süreciyle hazırlandı.

Bir önceki yazımız olan Samsung Open House (SOH) Projesiyle Türkiye’de başlıklı makalemizde open house, samsung ve samsung open house hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

YORUM YOK

YORUM YAPMAK İSTER MİSİNİZ?