İşsizlik Maaşı Şartları, Hesaplama ve Sorgulama

İşsizlik Maaşı Şartları, Hesaplama ve Sorgulama

607
2
İşsizlik Maaşı Şartları, Hesaplama ve Sorgulama
Ortalama: 5
PAYLAŞ

işsizlik maaşıİşsizlik maaşını kimler alabilir, nasıl başvuru yapılır, nasıl hesaplanır ve şartları nelerdir… İşte işsizlik maaşı ile ilgili bilinmesi gerekenler…

İşsizlik Maaşı Kimler Alır

Bir hizmet akdine dayalı olarak çalışan sigortalılar, sandıklara tabi sigortalılar, ülkemizde çalışma vizesi ile çalışan yabancı işçiler işsizlik sigortasının kapsamında.

İşsizlik Maaşı Primleri hangi kazanç üzerinden kesilir

Brüt kazançtan yüzde 1 sigortalı, yüzde 2 işveren ve yüzde 1 devlet payıyla gerçekleşiyor.

İşsizlik Maaşınden Almak İçin Ne Yapılmalı

İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken; kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler; hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek, sürekli çalışmış olmak kaydıyla son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak ve hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR’a başvurarak iş almaya hazır olduğunu bildirmek koşulu ile işsizlik sigortası hizmetlerinden yararlandırılıyor. 30 gün içinde başvurulmazsa, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülüyor.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Ödenir

Hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içinde; 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 6 ay, 900 gün sigortalı olarak çalışan işsizlere 8 ay, bin 80 gün sigortalı olarak çalışan işsizlere 10 ay süre ile işsizlik maaşı veriliyor.

İşsizlik Maaşı Hesaplama

Günlük işsizlik maaşı, sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 40’ı olarak hesaplanıyor. Bu şekilde hesaplanan işsizlik maaşı miktarı, yüksek maaşlılar için her yıl iki kez artırılan asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’ini geçemiyor.

İşsizlik Maaşınden Kesinti Oluyormu

Damga vergisi kesintisi dışında işsizlik maaşından hiçbir kesinti yapılmıyor.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır

İlk işsizlik maaşı ödemesi, ödeneğe hak kazanılan tarihi izleyen ayın sonuna kadar yapılır. İşsizler, nüfuz cüzdanı ile bir PTT şubesine başvurarak işsizlik maaşlarını alabilir.

İşsizlik Maaşı Alanlar Sigortadan Yararlanır mı

İşsizlik Maaşı alanlar, Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmış olup, bakmakla yükümlü olduğu kişiler de sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor.

İşsizlik maaşı alırken bir işte çalışmaya başlanırsa ne yapılmalı

İşsizlik Maaşı alırken gelir getirici bir işte çalışmaya başlayanların (1 gün dahi olsa) işe girdiği tarihi takip eden günden başlayarak 15 gün içinde en yakın İŞKUR birimine bilgi vermeleri gerekiyor. Kuruma bilgi verenlerin ödenekleri, (tekrar yeni bir ödeneğe hak kazanamayacak şekilde işten ayrılınması halinde) ilgililerin başvurdukları tarih itibarıyla yeniden başlatılıyor.

İşsizlik Maaşı Sorgulama

İşsizlik maaşı sorgulaması yapmak için artık çok kolay. SGK’nın online işlemler sayfası ile işsizlik maaşı sorgulaması yapılabilmektedir.

İstifa halinde işsizlik maaşı alınır mı

Haklı fesih nedeniyle işten ayrılınırsa alınabilir. Haklı feshe, işverenin ahlak ve iyi niyet hallerine uymayan davranışları sebep gösterilebilir. İşyerinin el değiştirmesi veya başkasına geçmesi, kapanması, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedenleriyle işten çıkarılmış olmak da işsizlik maaşını gerektirir. Yine işverenin işçinin hakkını ödememesi, maaşını eksik göstermesi gibi durumlarda da haklı fesih devreye girer ve istifa halinde işsizlik maaşı alınır. Tabii işsizlik maaşı için gerekli şartları taşımak kaydıyla…

Bir önceki yazımız olan Saatler Ne Zaman Geri Alınacak 2015 başlıklı makalemizde 2015 kış saati, kış saati uygulaması ve kış saati uygulaması 2015 hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

2 YORUMLAR

  1. yeni kimlik belgesi almak için nereye başvuru yapılıyor? Muğla ilinde bu uygulama başladı mı?

    • Merhaba,

      Muğla ili için daha açıklama yapılmadı. Açıklama yapıldığı zaman sayfamızdan takip edebilirsiniz.

YORUM YAPMAK İSTER MİSİNİZ?