Paket Tur Sözleşmelerinde Tüketici Hakları

Paket Tur Sözleşmelerinde Tüketici Hakları

13
0
PAYLAŞ

paket tur sözleşmesinde tüketici hakları

Paket tur sözleşmesi ile tatil planı yapanların tüketici haklarının sağlamış olduğu haklar ve yaşanan sorunlarla ilgili neler yapılabileceğine dair tüm soruları ve cevapları bir araya toparladık.

Paket tur sözleşmesi nedir?

Ulaştırma, konaklama ve başka turizm hizmetlerinden (araç kiralanması, kültürel, tarihi veya turistik yerlerin gezdirilmesi, gösteri, konser veya spor faaliyetlerinin düzenlenmesi veya izlettirilmesi ya da rehberlik) en az ikisinin birlikte, her şeyin dâhil olduğu fiyatla satıldığı ve hizmetin yirmi dört saatten uzun bir süreyi kapsadığı ya da gecelik konaklamayı içerdiği sözleşmedir.

1- Otel rezervasyonuna ilişkin yaşadığım uyuşmazlıkta, paket tur sözleşmelerine ilişkin getirilen mevzuat hükümlerinden yararlanabilir miyim?

Hayır, otel rezervasyonu işlemi sadece konaklama hizmetini içerdiği için paket tur sözleşmesi olarak kabul edilemez.

2- Günübirlik turlar paket tur olarak kabul edilebilir mi?

Hayır, bir turun paket tur olarak kabul edilebilmesi için tur hizmetinin yirmi dört saatten uzun bir süreyi kapsaması ya da gecelik konaklamayı içermesi gerekmektedir.

3- Firma tur fiyatını yabancı para birimi cinsinden belirleyebilir mi?

Evet, yurt dışı turlarda sözleşme bedeli döviz cinsinden belirlenebilir. Ödemede hangi kurun esas alınacağının sözleşmenin kurulması esnasında belirlenmesi gerekmektedir.

4- Paket tur sözleşmesini feshettim, ödemiş olduğum bedeli ne zaman geri alabilirim?

Fesih bildiriminizin paket tur düzenleyicisi veya aracısına ulaşmasından itibaren on dört gün içerisinde ödemenizin iade edilmesi zorunludur.

5- Firma paket tur sözleşmesinde yazılı olan fiyatı değiştirebilir mi?

Evet, paket tur fiyatı; döviz veya yakıt fiyatları ile vergi ve benzeri yasal yükümlülüklerde değişiklik olması halinde, fiyatın değiştirilebileceğinin açıkça sözleşmede belirtilmesi ve fiyat değişikliğinin gerekçesinin ve nasıl hesaplanacağının hareket tarihinden en az yirmi gün öncesinde size yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirilmesi koşuluyla, sözleşme bedelinin yüzde beşini geçmeyecek şekilde değiştirilebilir.

6- Seyahat acentası paket tura başlamadan önce ne gibi bilgilendirmeler yapmaktadır?

Size paket tur sözleşmesi kurulmadan önce broşür verilmesi zorunludur. Ayrıca yolculuk öncesinde de yolculuğa ve tur yerine ilişkin bazı hususlarda bilgilendirme yapılması zorunludur.

7- Tura katılmadan önce tur iptal edildi. Yerine önerilen tura da katılmak istemiyorum. Ödediğim parayı geri alabilir miyim?

Evet, alabilirsiniz. Şayet, sizden kaynaklanmayan nedenlerle paket tur sözleşmesinin esaslı unsurlarından birisinin değişmesi veya turun başlamadan önce iptal edilmesi hallerinde bu değişikliği veya paket tur düzenleyicisi tarafından sunulan alternatif bir turu kabul edebileceğiniz gibi sözleşmeden dönme hakkınızı da kullanabilirsiniz. Eğer sözleşmeden dönmek isterseniz ödemiş olduğunuz tüm bedelin herhangi bir kesinti yapılmaksızın en geç on dört gün içerisinde size iade edilmesi zorunludur.

8- Daha önceden aldığım paket tura şirketin kusuru nedeniyle katılamadım. O dönem için ayırdığım zaman da boşa gitti. Tazminat hakkım var mıdır?

Evet, tazminat hakkınız vardır. Paket tur düzenleyicisi sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesi nedeniyle uğradığınız her türlü zarardan sorumludur. Ayrıca boşa harcanan tatil zamanınız için de uygun bir tazminat talep edebilirsiniz.

9- Şirket çalışanları olarak herkesin katıldığı bir paket tur satın aldık. Ancak bir takım sorunlar yaşadık. Bunlara ilişkin olarak tüketici haklarından faydalanabilir miyiz?

Evet, faydalanabilirsiniz. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna göre, ticari veya mesleki faaliyetleri çerçevesinde paket tur hizmetinden faydalanan kişiler de tüketici olarak kabul edilecek olup, paket tur sözleşmelerinden kaynaklanan haklardan yararlanacaklardır.

10- Daha sonra gitmek için aldığım paket tur sözleşmesini feshedebilir miyim?

Evet, feshedebilirsiniz. Paket tur sözleşmesini otuz gün öncesine kadar feshetme hakkınız bulunmaktadır. Buna göre paket turun başlamasından en az otuz gün önce yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirirseniz, paket tur sözleşmesini feshedebilir ve ödenmesi zorunlu vergi gibi yasal yükümlülükler dışındaki paket tur bedelini herhangi bir kesinti yapılmaksızın iade alabilirsiniz. Eğer fesih bildirimini paket turun başlamasına otuz günden daha az bir süre kala yapıyorsanız paket tur sözleşmesinde belirtilmek şartıyla belirli bir tutar veya oranda kesinti yapılarak iade alabilirsiniz.

11- Satın aldığım paket tura katılamayacağım. Bu turu bir arkadaşıma devredebilir miyim?

Evet, devredebilirsiniz. Paket tura katılmanızın mümkün olmaması halinde, bu durumu turun başlamasından en az yedi gün önce seyahat acentasına bildirerek, paket tur açısından geçerli tüm koşulları yerine getiren üçüncü bir kişiye devredebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ayıplı Mal ve Hizmetlerle İlgili Soru ve Cevaplar başlıklı makalemizde ayıplı hizmet, ayıplı mal ve ayıplı mal iadesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

YORUM YOK

YORUM YAPMAK İSTER MİSİNİZ?