Telefonda kayıt süresi 120 güne çıkıyor

Telefonda kayıt süresi 120 güne çıkıyor

3
0
PAYLAŞ

cep telefonları

Yurtdışından getirilen cep telefonlarının Türkiye’de kayıt ettirilmeden kullanılabileceği süre, 60 günden 120 güne çıkartılıyor.
Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yaptığı yazılı açıklamaya göre, yurtdışından getirilen mobil telefonlarda kayıt ettirilmeden kullanılacak süre 60 günden 120 güne çıkartılıyor. Özellikle yurtdışında yaşayan vatandaşlar 60 günlük sürenin kısa olmasından şikayet ediyordu.

Şikayetleri dikkate alan BTK, Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’te yaptığı değişiklik ile süreyi 120 güne çıkardı. Değişiklik Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecek. BTK’dan yapılan açıklamaya göre, birkaç gün içinde bu değişikliğin yayınlanması bekleniyor.

İlk zamanlarda 30 gündü

Yurtdışından telefon getirenlerin çoğalmasıyla beraber BTK tarafından telefonların kayıt altına alınması zorunluluğu getirilmişti. Bu zorunluluk önceleri 30 gün iken daha sonra 60 güne çıkarılmıştı. Yapılan düzenleme ile kayıt ettirmeden kullanılacak süre 120 güne yani 4 aya çıkarılıyor. Bu süre sonunda telefonlarını kayıt altına almayan kullanıcıların telefonları kullanıma kapatılacak.

Bir önceki yazımız olan Facebook ve Twitter'a erişim engeli geldi başlıklı makalemizde facebook nasıl girilir, facebook yavaş ve facebooka giremiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

YORUM YOK

YORUM YAPMAK İSTER MİSİNİZ?