Trafik Türkiye’nin Havasını Kirletiyor

Trafik Türkiye’nin Havasını Kirletiyor

2
0
PAYLAŞ

arabaların hava kirliliği

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde açıkladığı hava kalitesi indeksine göre, trafiğin en yoğun olduğu İstanbul’da hava kirliliği oranı, diğer şehirlere oranla daha yüksek seviyelerde görüldü.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde açıkladığı hava kalitesi indeksiyle, büyük şehirlerin ve özellikle İstanbul’un havasının diğer şehirlere oranla daha kirli olduğunu kamuoyuna duyurdu. Yayınlanan rapora göre, hava kirliliğinin sebepleri arasında kömür gibi fosil yakıtlar %50 oranla birinci sırada bulunurken, trafik de %30 ile ikinci sırada yer alıyor.

Trafiğin yoğun olarak yaşandığı İstanbul’un birçok ilçesinde hava kalitesinin sağlık açısından “hassas” boyutlara geldiğinin açıklandığı raporda, hava kalitesi seviyesini yükseltmek için tüm kamuoyunun konuya duyarlı olması gerektiğinin ve bireysel olarak alınabilecek önlemlerin altı çizildi.

Çevre kirliliğini önlemek herkesin sorumluluğu

Trafik sorununun hava kirliliğine neden olan en önemli etkenlerden biri olduğuna dikkat çeken Brisa Tüketici Ürünleri Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Akpulat, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayınladığı rapora baktığımızda İstanbul’da trafiğin yoğun olarak yaşandığı bölgelerdeki hava kirliliğinin diğer semtlere göre daha fazla olduğunu görüyoruz. Hava kirliliğinin en büyük sebeplerinden biri trafik ve bu konuda hepimiz üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeliyiz. Mümkün olduğunca toplu taşımayı kullanmak ve araç satın alırken yakıt yüketimi düşük modelleri tercih etmek bunların başında geliyor. Ayrıca, araç ve lastik bakımlarımızı düzenli yaptırarak, mevsimine göre lastik kullanarak ve yakıt tasarruflu lastikleri tercih ederek hava kalitesine daha az zarar veririz” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Borsa İstanbul (BIST) Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almaya hak kazanan Brisa’nın sürdürülebilirlik politikasını tedarik zincirinden üretime ve satışa kadar tüm süreçlerinde uyguladıklarını belirten Akpulat, “Bir lastiğin neden olduğu karbon salımının %87’si araç altında kullanımda olduğu dönemde gerçekleşiyor. Aynı zamanda, lastik hava basıncının yanlış uygulanması da yakıt tüketiminin artmasına neden oluyor. Bridgestone ve Lassa markalarımız ile geliştirdiğimiz yuvarlanma direnci düşük lastikler sayesinde yakıt tüketimini azaltarak, çevreye verdiğimiz zararı en aza indirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Doğru lastik seçimi zararı azaltır

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kamuoyuyla paylaştığı raporda, trafiğin hava kirliliğinin başlıca sebeplerinden biri olduğu dikkat çekiyor. Araç sahiplerinin alacağı basit önlemlerle trafik nedeniyle oluşacak hava kirliliğini en aza indirgemek mümkün oluyor.

  • Araç bakımlarınızı düzenli olarak yaptırın. Özellikle hava filtresi, yağ fitresi gibi filtrelerinizi düzenli olarak değiştirin.
  • Lastiklerinize doğru basınç oranlarını uygulayın. Unutmayın ki, özellikle kış aylarında lastik basınçlarının düşürülmesi hem aracınıza, hem çevreye, hem de yola zarar vermektedir.
  • Araç kullanırken farkında olmadan yaptığımız hatalar çevreye verdiğimiz zararı artırabiliyor. Gereksiz yere gaza basılması, fazla devirli araç kullanımı emisyon oranlarını artırdığı için çevreye verilen zararı da artırır.
  • Araçlarınızda yuvarlanma direnci daha düşük lastikleri kullanmaya özen gösterin. Bir lastiğin neden olduğu karbon salımının %87’si araç altındayken gerçekleşmektedir. Yani bir lastiğin araç altında ne kadar az yakıt tüketimi yapması sağlanırsa, çevreye verdiği zarar o kadar azalır.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon başlıklı makalemizde doğum sonrası depresyon, doğum sonrası depresyon belirtileri ve doğum sonrası depresyon geçirenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

YORUM YOK

YORUM YAPMAK İSTER MİSİNİZ?