Ulusal Bayram ve Genel Tatiller

Ulusal Bayram ve Genel Tatiller

45
0
Ulusal Bayram ve Genel Tatiller
Ortalama: 5
PAYLAŞ

tatil

Ülkemizde tatil günleri her zaman sıkça takip edilen bir konudur. Ve, bu tatiller kanunlar kapsamında kullanılmaktadır. Peki, kanunlarda yazanlar bize ne anlatıyor?

Ramazan bayramı’ndan tutunda Kurban Bayramı’na kadar bütün tatillerle ilgili kanunlarda yazanları detaylı şekilde anlatıyoruz.

28 Ekim ve 29 Ekim Tatil mi?

29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyetimizin ilân edildiği gündür. Ve, bu gün Ulusal Bayram olarak bilinmektedir ve her yıl 29 Ekim Resmi Tatil olarak geçmektedir. Ayrıca, her sene 28 Ekim Yarım Gün mü diye soranlar içinde kanunda açıkça belirtilen ifadeye göre 29 Ekim Ulusal Bayram’ı 28 Ekim saat 13:00 itibariyle başlamakta ve 29 Ekim gün boyunca devam etmektedir. Yani 28 Ekim yarım gün tatildir.

2429 Sayılı Kanun Madde-1: 1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye’nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00’ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.”

23 Nisan Tatil mi?

23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’dır. Dünya’da ilk ve tek olarak örnek gösterilerek Mustafa Kemal Atatürk tarafından ülkemize armağanıdır. Kanunda Resmi Bayram Günü olarak ifade edilmektedir.

2429 Sayılı Kanun Madde-2.A.1: 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’dır.”

19 Mayıs Tatil mi?

19 Mayıs günü Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı günüdür. Kanunda Resmi Bayram Günü olarak ifade edilmektedir.

2429 Sayılı Kanun Madde-2.A.2: 19 Mayıs günü Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı günüdür.”

30 Ağustos Tatil mi?

30 Ağustos günü Zafer Bayramı’dır. Kanunda Resmi Bayram Günü olarak ifade edilmektedir.

2429 Sayılı Kanun Madde-2.A.3: 30 Ağustos günü Zafer Bayramıdır.”

Ramazan Bayramı Tatil Günleri

Ramazan Bayramı Arefe günü saat 13.00’ten itibaren 3,5 gündür. Kanunda Dini Bayram Günü olarak ifade edilmektedir. Hafta içerisine denk geldiği zaman hükümet tarafından geçici kanunla turizm sektörü başta olup çoğu alanda tasarruf amaçlı ve ayrıca vatandaşı motive açısından bir nebzede olsa iyileştirme açısından resmi tatil günün uzatabilmektedir.

2429 Sayılı Kanun Madde-2.B.1: Ramazan Bayramı; Arefe günü saat 13.00’ten itibaren 3,5 gündür.”

Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün

Kurban Bayramı Arefe günü saat 13.00’ten itibaren 4,5 gündür. Kanunda Dini Bayram Günü olarak ifade edilmektedir. Hafta içerisine denk geldiği zaman hükümet tarafından geçici kanunla turizm sektörü başta olup çoğu alanda tasarruf amaçlı ve ayrıca vatandaşı motive açısından bir nebzede olsa iyileştirme açısından resmi tatil günün uzatabilmektedir.

2429 Sayılı Kanun Madde-2.B.1: Kurban Bayramı; Arefe günü saat 13.00’ten itibaren 4,5 gündür.”

1 Ocak Tatil mi

1 Ocak ülke çapında Yılbaşı olarak ifade edilmektedir. 31 Aralık gecesinden anılmaya başlanır. Kanunda Genel Tatil Günü olarak geçmektedir. Yani, 1 Ocak Resmi Tatil‘dir.

2429 Sayılı Kanun Madde-2.C: 1 Ocak günü yılbaşı tatili…”

1 Mayıs Tatil mi

1 Mayıs günü Emek ve Dayanışma Günü olarak 2009’da kanuna eklenmiştir. Kanunda Genel Tatil Günü olarak geçmektedir. Yani, 1 Mayıs Resmi Tatil‘dir.

2429 Sayılı Kanun Madde-2.C: … 1 Mayıs günü Emek ve Dayanışma Günü tatilidir.”

NOT: Hafta tatili Pazar günüdür. Bu tatil 35 saatten az olmamak üzere Cumartesi günü en geç saat 13.00’ten itibaren başlar.

Ulusal, Resmi Bayram, Dini Bayram ve Genel Tatilleri sıraladıktan sonra kanunda belirtilen tamamlayıcı ifadeler aşağıdaki gibidir;

  • Ulusal, resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı günü ve 1 Mayıs günü resmi
    daire ve kuruluşlar tatil edilir.
  • Bu Kanunda belirtilen Ulusal Bayram ve genel tatil günleri; Cuma günü akşamı sona erdiğinde müteakip Cumartesi gününün tamamı tatil yapılır.
  • Mahiyetleri itibariyle sürekli görev yapması gereken kuruluşların özel kanunlarındaki hükümler saklıdır.
  • 29 Ekim günü özel işyerlerinin kapanması zorunludur.

Bir önceki yazımız olan Yeni Kimlik Kartı Başvurusu, Özellikleri ve Tüm Detayları başlıklı makalemizde kayıp kimlik ücreti, yeni doğan kimlik ve yeni kimlik başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

YORUM YOK

YORUM YAPMAK İSTER MİSİNİZ?