Yeni devrin kabadayılığı: Mobbing

Yeni devrin kabadayılığı: Mobbing

10
0
PAYLAŞ

acıyan yerini bul

Bilimsel bir araştırma, işverenlerin ve yöneticilerinin özellikle mobbing gibi davranışlar konusunda çok daha fazla endişelenmeye başlamaları gerektiğini gösteriyor. Çalışmanın en önemli sonuçlarından bir tanesi tahmin ettiğinizden çok daha fazla çalışanın, kendisinin kötüye kullanıldığını düşünmesi. Jeremy D. Mackey, Rachel E. Frieder, Jeremy R. Brees, Mark J. Martinko bir araya gelerek özellikle işyerinde kötü davranışlar ve bu davranışların nasıl algılandığına ilişkin bir meta analiz ve ampirik bir çalışma yayınladılar. Çalışmanın güvenirliği istatistiki olarak oldukça yüksek görünüyor.

Araştırma, işverenlerin ve yöneticilerinin özellikle mobbing gibi davranışlar konusunda çok daha fazla endişelenmeye başlamaları gerektiğini gösteriyor. Çalışmanın en önemli sonuçlarından bir tanesi tahmin ettiğinizden çok daha fazla çalışanın, kendisinin kötüye kullanıldığını düşünmesi. Hatta neredeyse hiyerarşik yapının altlarında kalanların tamamı adaletsizlik, kötü davranış, düşük prim, fazla çalışma, yükselememe gibi durumlardan şikayetçi ve yöneticisinin bir şekilde kendisine mobbing uyguladığını yani kabadayılık yaptığını düşünüyor. Haklı olup olmadıklarını bilemiyoruz. Ancak kötülüklerin anası olan “mobbing”in de anası, otorite farklılıkları ve farklılıkların nasıl algılandığı…

Bu önemli sorunun güncelliğini yakalamış olsa gerek; yeni yayınlanan “Acıyan Yerini Bul” isimli bir roman, işte bu ‘Kabadayılık Kültürü’nü yürekli bir şekilde eleştiriyor. Kitabın yazarı Kılıç Arslantürk’ün; Unilever, Levi’s, Starbucks, Harvey Nichols, Komşufırın gibi büyük şirketlerde 20 yılın üzerinde üst düzey yöneticilik deneyimi var. Bu sayede Arslantürk, gerek yöneticilik yetkinliğinden gerekse de yaşanmış deneyimlerinden faydalanarak, okuyucusuna dokunan bir hikâye anlatmış. “Acıyan Yerini Bul”, mobbing dediğimiz şeyin ne olduğu üzerinde düşünmenize destek olabilir. Ne dersiniz?

Bir önceki yazımız olan Yeni Kimlik Kartı Başvurusu, Özellikleri ve Tüm Detayları başlıklı makalemizde kayıp kimlik ücreti, yeni doğan kimlik ve yeni kimlik başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

YORUM YOK

YORUM YAPMAK İSTER MİSİNİZ?